מי אנחנו


אנו פעילים, אנשי מקצוע וחוקרים, ישראלים ופלסטינים, מחויבים לעמנו ולחיפוש אחר נוסחה שתוביל את כולנו לסיום הסכסוך והסבל ולמציאות של כבוד הדדי, מילוי הצרכים והזכויות הבסיסיות עבור כולנו, ובניית עתיד טוב יותר לדורות הבאים


על הפרויקט


הקיפאון בתהליך השלום, וצמיחתה של מציאות של "מדינה אחת" בעייתית מאוד בשטח, הופכים את החיפוש אחר חלופה חדשה להתפתחות המעניינת ביותר של העשור האחרון בחברה האזרחית ובחוגים האקדמיים.

בשנת 2020 השיק אתגר תוכנית חדשה בשם "הפורום הפדרלי", שבה ריכזנו פעילים ישראלים ופלסטינים, חוקרים, ואנשי מקצוע, שפיתחו באופן עצמאי רעיונות ומודלים פדרליים משלהם. חלקם עושים זאת ברמה האישית בעוד שאחרים הקימו ארגונים משלהם[1].

נכון לאוגוסט 2022, הפורום הפדרלי אסף חצי תריסר מודלים ייחודיים אשר נידונים ומפותחים במשותף. אנו מודעים גם לעוד כמה יוזמות, ואנו בתהליך של יצירת קשר איתן בתקווה שתצטרפנה אלינו בעתיד הקרוב. למרות כמה הבדלים בגישות של חברינו, ככל שנלמד, ננתח ונתמודד עם הסוגיות המהותיות של הסכסוך, כך נבין את הפוטנציאל המדהים שהצעה פדרלית מעוצבת היטב תציע לכולנו.

[1] ביניהן "תנועת הפדרציה", "התנועה האברהמיתי", "הפדרציה של ישראל-פלסטין", "ארץ-ארד", "אגודת הפורום לפיתוח חינוך לנוער" ועוד.

בית

חזון

פדרליזם היא שיטת הממשל הטובה ביותר למציאת פתרון צודק, בר-קיימא ודמוקרטי לסכסוך הישראלי-פלסטיני, שבו יתאפשר לשני עמים ליישם את זכות ההגדרה העצמית שלהם בתוך מולדת היסטורית, דתית ותרבותית משותפת אחת.
בית

משימה

הפורום הפדרלי ידון, ילמד, יפתח ויקדם רעיונות בונים לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני במסגרת פרדיגמה פדרלית חדשה.

העקרונות המנחים אותנו הם:

  • אנו מכירים בכך שבכל הארץ שבין נהר הירדן לים התיכון חיות קבוצות זהות רבות כולל שתי קבוצות לאומיות עיקריות: יהודים ופלסטינים
  • אנו מכירים בכך שלשני העמים יש קשר עמוק ובלתי ניתן לשבירה לכל הארץ. שניהם רואים בה מולדתם ההיסטורית, התרבותית, הדתית והלאומית.
  • אנו מאמינים ששני העמים יכולים להעשיר אחד את השני ואין להפריד ביניהם. אנו גם מבינים שהמציאות שלנו לא מאפשרת לאף אחד מהעמים לבודד את עצמו לחלוטין מהאחר.
  • אנו מאמינים כי לא הסטטוס קוו ולא תבוסה מוחלטת של צד אחד הן הצעות מקובלות או רצויות לגבי אופן ההתמודדות עם הסכסוך הישראלי-פלסטיני
  • אנו מאמינים שבמקום לקבל את הפשרות הכואבות של נוסחאות שלום קודמות שישאירו את שתי אומות כואבות ולא מרוצות, אנו מחפשים נוסחה יצירתית לעיצוב פתרון win-win לטובת כולם שמוצא איזון בין הצרכים שלנו לאוטונומיה ,שיתוף פעולה וחיבור לאדמה.
  • אנו מאמינים שפדרליזם במובן הרחב שלו (הכולל את כל הספקטרום שבין פדרציות לקונפדרציות) מספק את המסגרת המבנית הטובה ביותר שבה ניתן לעצב מדינה שהיא גם דמוקרטית וגם שוויונית במהותה, ושהוא מאפשר לשתי האומות את מימוש זכותן. של הגדרה עצמית

מטרות של הפורום הפדרלי הן:

  • לספק תמיכה שיתופית וליצור סינרגיה שיתופית בין כל המתעניינים בדרך חדשנית זו.
  • להגביר את המודעות הציבורית לאפשרות של חלופה יצירתית להביא תוצאות טובות יותר מהנוסחאות הנוכחיות המוכרות, לטובת כולם.
  • לקדם צעדים מעשיים לשינוי המציאות בשטח ולשפר את החיים של יחידים וקבוצות תוך המתנה לשינוי מערכתי מלמעלה למטה.

להיות חלק של שינוילתרומה עכשיו
להיות מתנדב/ת

+972 54 5992301

info@challenge.org.il